✨ New Arrivals Just Dropped!Explore





Yonex Badminton Racquet Astrox 99 Pro (3rd Gen)
| Flex | STIFF |
|---|---|
| Frame | HM Graphite + CFR + Tungsten + 2G-Namd FLEX FORCE |
| Shaft | HM Graphite, 2G-Namd™ FLEX FORCE, Ultra PE Fiber |
| Joint | NEW Built-in T-Joint |
| Length | 10 mm longer |
| Weight / Grip | 4U5/6, 3U4/5/6 |
| Stringing Advice | 4U: 20 - 28 lbs 3U: 21 - 29 lbs |
| Recommended String | Control Players: AEROBITE Hard Hitters: EXBOLT 68 |
| Color(s) | Black / Green |
| Made In | Japan |
| Item Code | 3AX99-P |
Select Weight & Grip Size
Select Color
From $94.50
Original: $270.00
-65%Yonex Badminton Racquet Astrox 99 Pro (3rd Gen)—
$270.00
$94.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flex | STIFF |
|---|---|
| Frame | HM Graphite + CFR + Tungsten + 2G-Namd FLEX FORCE |
| Shaft | HM Graphite, 2G-Namd™ FLEX FORCE, Ultra PE Fiber |
| Joint | NEW Built-in T-Joint |
| Length | 10 mm longer |
| Weight / Grip | 4U5/6, 3U4/5/6 |
| Stringing Advice | 4U: 20 - 28 lbs 3U: 21 - 29 lbs |
| Recommended String | Control Players: AEROBITE Hard Hitters: EXBOLT 68 |
| Color(s) | Black / Green |
| Made In | Japan |
| Item Code | 3AX99-P |
















