
Yonex Badminton String Nanogy 95 - 10m Set & 200m Reel
Compound Cup-Stack Carbon Nanotube achieves great repulsion combined with high durability. Suited for players looking for speed and durability.
| Color(s) | Red, Silver Gray, Graphite, Cosmic Gold, Flash Yellow, Rouge Pink, Blue Green |
|---|---|
| Gauge | 0.69 mm |
| Length | 10 m (33 ft) / 200 m (656 ft) |
| Core | High-Intensity Nylon Multifilament |
| Outer | Special Braided High Polymer Nylon |
| Coating | Compound Cup-Stack Carbon Nanotube |
| Made In | Japan |
| Item Code | NBG95 |
Original: $12.99
-65%$12.99
$4.55Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Compound Cup-Stack Carbon Nanotube achieves great repulsion combined with high durability. Suited for players looking for speed and durability.
| Color(s) | Red, Silver Gray, Graphite, Cosmic Gold, Flash Yellow, Rouge Pink, Blue Green |
|---|---|
| Gauge | 0.69 mm |
| Length | 10 m (33 ft) / 200 m (656 ft) |
| Core | High-Intensity Nylon Multifilament |
| Outer | Special Braided High Polymer Nylon |
| Coating | Compound Cup-Stack Carbon Nanotube |
| Made In | Japan |
| Item Code | NBG95 |














