✨ New Arrivals Just Dropped!Explore


Yonex Badminton Racquet Nanoflare 700 Pro
Release Date : Sept 13th
| Flex | Medium |
|---|---|
| Frame | HM Graphite, NANOMETRIC DR, M40X, EX-HYPER MG |
| Shaft | HM Graphite, SUPER HMG, ULTRA PE FIBER |
| Joint | NEW Built-in T-Joint |
| Length | 10 mm longer |
| Weight / Grip | 4U5,6/5U5,6 |
| Stringing Advice | 5U: 19 - 27 lbs 4U: 20 - 28 lbs |
| Color(s) | Midnight Purple |
| Made In | Japan |
| Item Code | 2NF-700P |
$96.25
Original: $275.00
-65%Yonex Badminton Racquet Nanoflare 700 Pro—
$275.00
$96.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Release Date : Sept 13th
| Flex | Medium |
|---|---|
| Frame | HM Graphite, NANOMETRIC DR, M40X, EX-HYPER MG |
| Shaft | HM Graphite, SUPER HMG, ULTRA PE FIBER |
| Joint | NEW Built-in T-Joint |
| Length | 10 mm longer |
| Weight / Grip | 4U5,6/5U5,6 |
| Stringing Advice | 5U: 19 - 27 lbs 4U: 20 - 28 lbs |
| Color(s) | Midnight Purple |
| Made In | Japan |
| Item Code | 2NF-700P |
